طراحی : گروه تحلیل و توسعه فناوری اطلاعات

   EN
به سایت جشنواره بین المللی تئاتر معلولین خوش آمدید
  
۱۳۹۵/۰۹/۱۸
دکتر نوع‌ پرست: نگاه خود را از محدودیت های ظاهری افراد فراتر ببریم
چه زیباست پیام‌آوران رویدادهای هنری افراد دارای معلولیت در جامعه باشند. افتخارآفرینی افراد دارای معلولیت پرده از حقیقت بزرگی کنار می زند و آن این است: معلولیت مانع اوج گرفتن و محدودیت نیست و اراده انسان بالاتر از هر محدودیت جسمی است
بنام خالق زیبایی ها

هنر آینۀ تمام‌عیاری است از اراده، خلاقیت و نبوغ عزیزان دارای معلولیت و چهارمین جشنوارۀ بین المللی تئاتر معلولان سندی است پرافتخار برای فعالان عرصۀ توان‌بخشی کشورمان که از آمادگی برای گسترش روابط فرهنگی و هنری با سایر کشورهای دنیا حکایت دارد. بدون شک این‌گونه مبادلات در رونق هر چه بیشتر تئاتر معلولان کشور کمک شایانی می نماید و زمینه ی مناسبی را برای آشنایی هنرمندان سایر کشورها باهنر اصیل ایرانی­ اسلامی در پایتخت فرهنگی کشورمان فراهم خواهد ساخت. پیام جشنوارۀ امیدآفرین احترام به تفاوت ها و پذیرش آگاهانۀ آن‌هاست. آرمانی که امروزه در عرصۀ حقوق بشر و عدالت اجتماعی دنبال می شود. باید نگاه خود را از محدودیت های ظاهری افراد فراتر برده و به عملکرد و توان مشارکت با آن‌ها توجه نموده و با تمام وجود برای دسترسی هر چه‌بهتر از امکانات جامعه و تلفیق اجتماعی آن‌ها تلاش نماییم. تجلی این‌چنین رخداد علمی هنری، حاصل تلاش یک‌سالۀ همکاران ستادی و استانی، مشتمل بر جلسات شورای سیاست‌گذاری، شورای هماهنگی و برنامه­ریزی و جلسات ستاد اجرایی برگزاری چهارمین جشنوارۀ بین ­المللی تئاتر معلولان امیدآفرین، بالغ‌بر 90 جلسه در طول این مدت بوده است. این جشنواره در 3 بخش خیابانی، کودک و نوجوان و صحنه­ای با حضور 41 گروه از افراد توانمند برگزار شد و 6 گروه در بخش جنبی جشنواره حضور داشتند که باهدف کسب مهارت، ارتقاء دانش و انتقال تجربه در فعالیت­های آتی این عزیزان است. 35 گروه از کشور عزیزمان ایران از 22 استان کشور و 6 گروه نمایشی از کشورهای آلمان، هلند، ایتالیا، اوگاندا، بلژیک و ارمنستان که درصحنۀ تئاتر ملل شاهد بودید.
حضور اساتید برجسته از کشورمان ایران، هلند و هند در دو گروه داوری، جشنواره چهارم را به نگین درخشان در تاریخ جشنواره تئاتر معلولان مزین نمود. با عنایت به تاریخچۀ بیش از دو دهه فعالیت­ های هنری برای افراد دارای معلولیت در سازمان بهزیستی کشور و برگزاری 30 جشنوارۀ منطقه ای، ملی و بین المللی درباره این عزیزان فرایند مستمر تلاش 
در همۀ ابعاد هنر در مراکز توان‌بخشی روزانه از اقدامات جدی در ٢ سال اخیر هست.
از ویژگی­ های این جشنواره افزایش حضور گروه­های خارجی در دولت تدبیر و امید، توسعۀ کمی و کیفی آموزش­ ها از طریق کارگاه­ها و پانل‌های مرتبط در ایام برگزاری جشنواره، برگزاری مسابقۀ نمایشنامه‌نویسی همزمان با شروع فراخوان جشنوارۀ بین ­المللی و ارسال 33 اثر به دبیرخانۀ ستاد و پذیرش 6 اثر برجسته و اهدای جوایز بوده است. وجود دو مشاور آشنا به توان‌بخشی در کنار دو هیئت داوران که این از ویژگی­ های منحصربه‌فرد این دوره از جشنواره هست.
تعامل، همدلی و مشارکت بین سازمان­های همکار در سطح استان اصفهان و کشور در نوع خود در این جشنواره بی­نظیر بوده است. در خاتمه تشکر و احترام خود را نثار ریاست محترم سازمان، جناب آقای دکتر محسنی بندپِی، استاندار محترم استان، رئیس شورای سیاست گزاری معاون محترم توان‌بخشی کشور، شهردار محترم استان اصفهان که در جلسات شخصاً حضور داشتند، رئیس ستاد برگزاری جشنواره جناب آقای دکتر صادقی مدیرکل محترم استان، دبیر جشنواره سرکار خانم دکتر فخری، دبیر ستاد اجرایی جناب آقای فیاض و تمامی اعضا شوراها و کمیته­های مرتبط از ستاد تا استان، یکایک داوران محترم که افتخار میزبانی آن‌ها را در شهر اصفهان داشتیم، مهمانان مدعو داخلی و خارجی، ریاست محترم آموزش‌وپرورش استثنایی کشور، نمایندگان سازمان های بین المللی یونسکو و یونیسف، هنرمندان توانمند دارای معلولیت، کارشناسان استانی حاضر در جلسه، مدیران کل ومعاونین محترم بهزیستی که از 22 استان کشور کمک کردند تا همۀ گروه­ های عزیزمان در این جشنواره حضور پیدا کنند، خانواده­ ها وحامیان این عزیزان سلام و احتراممان را نثارشان می کنیم و هفته جهانی معلولان را که همزمان با تجلی توان شما عزیزان هنرمند آمیخته شد، گرامی می داریم. 
 
 آذرماه 1395


 
منبع : پایگاه اطلاع رسانی تئاتر معلولین
تعداد بازدیدها : ۶۳۹