طراحی : گروه تحلیل و توسعه فناوری اطلاعات

   EN
به سایت جشنواره بین المللی تئاتر معلولین خوش آمدید
  
۱۳۹۵/۰۹/۱۷
نگاه رسانه ها به برگزاری جشنواره امید آفرین در اصفهان
رویدادی که در دل جمع کثیری از معلولین و توانخواهان سرزمینمان موجی از شوق و امید به راه انداخت و به همین دلیل هم بود که نام خود را واژه زیبا و پرمعنای «امیدآفرین» انتخاب نمود.
جشنواره امیدآفرین در طی 5 روز از صبح تا شام در سالن های اصلی اجرای نمایش در اصفهان ولوله ای ایجاد کرد و لبخند رضایت و شادی فراوانی را بر لب های کودکان توانخواه و خانواده های آنان نشاند. توانخواهانی که شاید به ظاهر قدرت بروز و شکوفایی در جامعه را نداشته باشند، اما در این روزها نشان دادند که با قرار گرفتن بر روی صحنه تئاتر می توانند بهتر از بسیاری از انسان های سالم خوش بدرخشند و ضعف و کمبود خود را در پشت توانمندی های بی شمارشان پنهان کنند.
 
 درخشش معلولین اصفهانی بر صحنه نمایش اصفهان

مسئول کمیته روابط عمومی و امور بین الملل چهارمین  جشنواره تئاتر معلولین در ابتدا این جشنواره را محصول همکاری اداره کل بهزیستی استان با شهرداری اصفهان دانست و از حضور شهرداری به عنوان عاملی موثر و حمایتگر سخن گفت.
 
علیرضا قناعت کار در گفتگو با ایمنا از حضور 41 گروه نمایشی در این جشنواره خبر داد و مسئولیت داوری آثار را بر عهده جمعی از هنرمندان شاخص کشور همچون افسانه بایگان، قطب الدین صادقی، اصغر همت و افسر اسدی دانست و هدف از برگزاری این جشنواره را ایجاد فرصتی برای افراد توانخواه دانست که بتوانند خود و توانمندی هایشان را ابتدا به خودشان و سپس به جامعه و مردم اثبات کنند. وی همچنین هنر تئاتر را دارای قابلیتی فراوان برای بروز این شکوفایی دانست و از تئاتر درمانی به عنوان یکی از بهترین روش های درمانی نام برد.
 
تجدید میثاق با شهدا، آغازگر جشنواره تئاتر معلولین

افتتاح این جشنواره جهانی اما با تجدید میثاق با شهدای 8 سال دفاع مقدس در گلستان شهدای اصفهان همراه بود. صبح روز 12 آذرماه قبور مطهر شهدا شاهد حضور و تجدید میثاق عوامل برگزاری جشنواره به همراه رئیس اداره کل بهزیستی استان و شهردار اصفهان بود. پس از آن نیز مراسم افتتاحیه با حضور 6 نماینده از کشورهای مختلف جهان در کاخ موزه چهلستون برگزار شد و سپس مهمانان به سمت میدان امام(ره) عزیمت کرده و در آنجا در حضور جمعی از کودکان توانخواه به برپایی جشن و سرور و به هوا فرستادن بادکنک هایی رنگین پرداختند.
 
استقبال بی نظیر مردم، در زیر باران رحمت الهی
روز نخست جشنواره تئاتر معلولین اما با بارش باران رحمت الهی در پایتخت فرهنگ و تمدن اسلامی همراه شد. در طی این روز 9 نمایش از استان های مختلف کشور همچون بوشهر، قم و یزد و کشورهایی همچون بلژیک در 4 سالن نمایش شهر به روی صحنه رفت و با استقبال قابل توجهی ازسوی مردم مواجه شد.
 
در چنین روزی نیز منوچهر آذر یکی از بازیگران پیشکسوت سینما و تلویزیون کشور که به بهانه اجرای نمایش «جشن تولد فاطمه» در این جشنواره به اصفهان آمده بود، با حضور در دفتر خبرگزاری ایمنا درخصوص این جشنواره سخن گفت و آن را بستری مناسب برای رشد و پیشرفت معلولین در عرصه های مختلف دانست.
بازیگر سریال روشن تر از خاموشی یادآور شد: خوشبختانه روش تئاتر درمانی در ایران رو به فزونی است و حتی درمانگری که با تازگی از کشور آلمان به ایران آمده و از نزدیک این طرح را مشاهده کرده بود، معتقد بود که این فعالیت با این میزان قدرت و بازدهی چشمگیر در کشورش وجود ندارد.
وی همچنین از روند ساخت نمایش جشن تولد فاطمه سخن گفت و عنوان کرد: این نمایش در مرکز توانبخشی آفتاب در شهر کرج و باحضور چند کودک توانخواه در این مرکز تهیه شده است. مدیریت مرکز آفتاب را دخترم و همسر ایشان بر عهده دارند و خود بانی راه اندازی آن در سالهای گذشته بوده اند که به عنوان بهترین مرکز توانبخشی نیز در کشور انتخاب شده است.
وی از اختصاص امکانات مختلف برای کودکان توانخواه در این مرکز خبر داد و گفت: تلاش شده است تا در این مرکز با طراحی ابزارآلات و قطعات مختلف، روند آموزشی کودکان با سهولت بیشتری انجام گیرد. ضمن اینکه بازیگران نمایش جشن تولد فاطمه نیز از میان این کودکان انتخاب شده اند و امکانات تمرین و ساخت نمایش در این مرکز تخصصی فراهم شده است.
 
 
اجرای 5 نمایش در بخش بزرگسال و 2 نمایش در بخش کودک در دومین روز
دومین روز از جشنواره تئاتر معلولین هم با اجرای 12 نمایش همراه بود. در چنین روزی هم اگرچه هوای بارانی شهر اصفهان رفت و آمد به سالن های نمایش شهر را برای مردم با مشکل مواجه ساخت، اما این نمایش های همچنان با استقابل چشمگیری ازسوی مردم هنردوست اصفهان مواجه شد.
در این میان انتشار نشریه امیدآفرین با محوریت تشریح جزئیات برگزاری آثار نمایشی در جشنواره از دیگر اقدامات قابل توجه ازسوی عوامل اجرایی جشنواره بود. این نشریه توانست با انتشار در هر روز از برگزاری جشنواره ، مخاطبان بسیاری را با خود همراه سازد.گفتگو با هنرمندان، بازیگران و داوران جشنواره از جمله بخشهای این نشریه بود.
 
روز سوم، و اجرای 11 نمایش
در ساعات آغازین روز سوم نمایش «زن طلبون» از یزد به کارگردانی سید مهدی محمدی و براساس متن روح الله خدامی در تالار هنر روی صحنه رفتم. در همین ایام نمایش کودکانه «یه دست صدا نداره» کاری از محمد صمدی و نوشته یونس صحرارو از کردستان در سالن فرشچیان میزبان مخاطبان بود.
نمایش «امل» از خوزستان، اثر نمایش صبح امروز هنر سرای خورشید بود. «امل» نوشته مهاجر سواعدی و کارگردانی عبدالله ندومی است که با نگاهی به فرهگ منطقه خوزستان، داستان مصائب مادر و دختری معلول را روایت می‌کند.
نمایش «امل» به نوعی نسخه متضاد «باغ وحش شیشه‌ای» تنسی ویلیامز است.
جشن تولد فاطمه، بازگشت به بکت، تریبون و کاشکی هم از دیگر نمایش های اجرا شده در این روز بود.
 
روز چهارم، ایستگاه آخر وتلاشی بی وقفه!
چهارمین روز از برگزاری جشنواره تئاتر معلولوین را می توان در خاطره ای به یادماندنی برای همیشه به یاد آورد. وقتی که مردم اصفهان با اشتیاقی کم نظیر در هوای لطیف و باران زده شهر، خودشان را برای تماشای نمایش «شاه لیر» به نمایندگی از کشور ارمنستان به مجتمع فرهنگی هنری فرشچیان رسانیده و در ازدحامی چشمگیر و با یادماندنی به تماشای نمایش نشستند. در حین اجرا حتی پلکان سالن هم از جمعیت پر بود و این باعث شد تا بازیگران هم برای اجرا سنگ تمام گذاشته و در پایان شبی به یاد ماندنی در ذهن و خاطره مردم ثبت شود.
 
زنگ پایان...
زنگ پایانی چهارمین جشنواره معلولین به میزبانی شهر هنرو هنرمندپرور اصفهان هم ساعتی پیش در سالن کوثر اصفهان به صدا درآمد. در این مراسم که با شوق و ذوق بی حد کودکان آمیخته بود، مسئولین و مدیران استانی و کشوری به ایراد سخن پرداخته و هریک به سهم خود بر اهمیت پرداختن به معلولین و مسائل مربوط به آنها و برگزاری جشنواره تئاتر به عنوان بستری برای رشد آنان تاکید نمودند.
مهدی جمالی نژاد شهردار اصفهان در این مراسم توزیع متوازن امکانات شهری را از اهداف برگزاری جشنواره معلولان دانست و بر رهاورد فراوان این جشنواره برای رسیدگی بیشتر به خدمات شهری و توزیع متوازن امکانات تاکید کرد.
 
رسول زرگرپور استاندار اصفهان نیز تلاش برای ارتقاء سطح کیفیت زندگی معلولین را وظیفه ای همگانی دانست و آنان را دارای حقی عادی و طبیعی در برخورداری از امکانات شهری و کشوری معرفی نمود. استاندار اصفهان همچنین جهت ساخت سالنی اختصاصی برای معلولین شهر اصفهان با رئیس سازمان بهزیستی کشور موافقت نمود.
رئیس سازمان بهزیستی کشور هم از دیگر سخنرانان در این مراسم بود که ضمن ابزار خرسندی از نحوه برگزاری این جشنواره سازمان ها و نهادهای سازگار را موظف به همکاری با سازمان بهزیستی دانست و رسیدگی به وضعیت معلولین را تنها در حیطه وظایف این سازمان ندانست.

هیئت داوران چهارمین جشنواره معلولین نیز ضمن ایراد بیانیه ای، به ایراد نکاتی درخصوص برگزاری جشنواره پرداختند. حسن دولت آبادی به نمایندگی از این هیئت عنوان داشت: کارگردان های تئاتر حضورشان همراه با معلولین به این جشنواره محدود نشود و امکان اجرای عمومی و آموزش در تمام طول سال برای آن ها مهیا باشد. از کارگردانان انتظار می رود همکاری با معلولین تنها به صرف حضور در این جشنواره نباشد. با توجه به اهمیت این حوزه برنامه ریزی هایی جهت مشاوره های تخصصی برای نوشتن نمایش نامه هایی تخصصی در این زمینه انجام شود.

 مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره بین المللی معلولین به میزبانی اصفهان هم اکنون در اصفهان درحال برگزاری است و اعلام اسامی برگزیدگان و صاحبان آثار برتر پایان بخش این مراسم خواهد بود.
 


 
منبع : ایمنا
تعداد بازدیدها : ۵۹۹